Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Sauna

    MĚSTSKÁ SPORTOVNÍ HALA

    Městská sportovní hala, umístěná v centru Havířova (vedle nemocnice) slouží především pro sportující havířovskou veřejnost. Prostory Městské sportovní haly využívají k hodinám aerobiku, Zumby, gymnastiky, badmintonu a pod. Další prostory pak skýtají možnost absolvovat zde rehabilitace a masáže. Všechny sportovní plochy, sauna, bazén a nebytové prostory jsou pronajímány veřejnosti.

    Na vrátnici Městské sportovní haly je možné si zapůjčit disky pro DiscGolf v areálu Stromovky.

  2. Bazén

    OZDRAVNÉ CENTRUM JEŠTĚRKA

    Areál z roku 2008 v Ostravě Bártovicích má krytou i venkovní část. Krytý areál nabízí: 25 metrový plavecký bazén s masážní vzduchovou lavicí, stěnovou vodní masáží a vodním chrličem, finskou saunu a masérnu. Sportovní halu s příjemným povrchem pro basketbal, házenou, badminton, tenis, florbal, futsal. Venkovní areál nabízí: malou lezeckou stěnu pro děti, dřevěný hrad pro děti, hřiště s umělým povrchem pro nohejbal, hřiště pro beach volejbal. Pro děti zde vzniklo hřiště, malý dětský hrad s houpačkami a skluzavkou. Ve sportovní hale vznikly tři kurty pro badminton. V areálu je restaurace.
    Délka trasy z Havířova 10 km

  3. ZŘÍCENINA ŠTRAMBERK

    ZŘÍCENINA ŠTRAMBERK

    Přestože Štramberk patří k menším městům regionu, dokázal se proslavit v širém kraji. Gotická válcová věž tzv. Trúba o výšce 40 m a průměru 10 m a severovýchodní opevnění vnitřního hradu dochované v původní výšce, jsou dokladem hradu z první pol. 14. stol., který postavil pravděpodobně moravský markrabě Jan Jinřich (bratr Karla IV.).
    Hradní vrch je zastávkou i na naučné stezce „Štramberk“ a okolo vede také tzv. „Lašská naučná stezka“. V okolí se nachází několik skalnatých celků využívaných pro horolezectví. Patrně nejznámější jsou zdejší vyhlášené Štramberské uši, což jsou perníkové kornouty plněné nejrůznějšími náplněmi. Budete-li stoupat ke zdejší dominantě, zřícenině hradu Štramberk, z cesty vás jistě svede vůně jednoho z mnoha krámků, které tuto pochutinu prodávají.

    Délka trasy z Havířova 45 km.

  4. Minigolf

    MINIGOLF

    Minigolf v Havířově se nachází v areálu městské sportovní haly Havířov na ulici Astronautů. Vchod je ze strany od nemocnice (od pneuservisu). Areál obsahuje osmnást drah. Areál je otevřen jarních a podzimních měsících do 18:00 hod, v letních měsících pak v sobotu a v neděli do 20:00 hodin. Přesné otevírací doby najdete v kontaktech. V případě zájmu a příznivého počasí je možné otevírací dobu protáhnout, naopak v případě nepříznivého počasí je areál uzavřen. Součástí areálu je i bufet s posezením, kde je možné při hře zakoupit základní občerstvení a ze kterého mají rodiče přehled a kontrolu nad svými soutěžícími ratolestmi.

  5. Pec - dolní vítkovice

    VYSOKÁ PEC V DOLNÍCH VÍTKOVICÍCH

    Původní výška pece, ve které se dříve tavilo železo, byla 63,6 metru. Nyní se teď vrchol věže tyčí ve výšce 77,7 metru. Vestavěná prosklená válcová nástavba slouží jako vyhlídková věž s multifunkčními prostory.

    Hlavní prezentační prostor, který se stal součástí prohlídkové trasy s názvem „Taje ocelového města“ představuje, v úrovni 55 metrů nad zemí, podrobnosti ze života celého tehdejšího vítkovického závodu. V kavárně (v 62 metrech) si pak můžete dopřát občerstvení s překrásným výhledem. Klub nad kavárnou slouží zejména k pořádání diskusních fór a přednášek organizovaných Dolními Vítkovicemi. Klubové prostory budou ale využity i pro výuku a popularizaci technických oborů a přírodních věd.

    Střešní vyhlídková terasa ve výšce 71 metrů umožňuje pořádání komentovaných vyhlídek na Vítkovice, na samotnou Ostravu, ale i na vzdálené okolí s Beskydami. Terasa je navíc vybavena dalekohledy. Pro ty, kteří nemají problém s výškovými výstupy, bude připraven adrenalinový chodník, který navozuje dojem, jakoby vedl až do oblak. Jde o lávku v podobě šroubovice, která vede okolo nástavby, kde vystoupáte až do výšky 80 metrů po děrovaném plechu a uvidíte pod sebou celou hloubku.

    Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který vždy nad pecí vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Současně navazuje na nejlepší práce architektů konstruktivismu. Autorem projektu je architekt Josef Pleskot. Povyrostlá pec je podle něj inspirována také slavným Nekonečným sloupem světoznámého, uznávaného sochaře a fotografa rumunského původu Constantina Brancusiho (1876-1957).

  6. Landek park

    LANDEK PARK

    Landek se nachází v Ostravě – Petřkovicích, cca 1,5 km od sjezdu z dálnice D1 a 5 km od centra Ostravy (GPS 49°51’59.461″N, 18°15’41.181″E). Je lehce dostupný městskou hromadnou dopravou (směr Hlučín, zastávka Hornické muzeum).

    Výška samotného kopce Landek (z německého Land-Ecke = kout země) je pouhých 280 m n. m. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Na jihovýchodním svahu Landeku, jehož územím vede přírodovědecká a hornická naučná stezka, se nachází unikátní geologický řez s vrstvami uhlí karbonského typu, které vznikly před 250 miliony let a které vystupují na povrch četnými výchozy uhelných slojí. Landek byl v r. 1993 vyhlášen Národní přírodní památkou. V těsné blízkosti Landeku se nachází soutok řek Odry a Ostravice. 

    V lokalitě Landeku bylo zaznamenáno první osídlení a první použití uhlí před cca 30 tisíci lety. V r. 1953 zde byla nalezena světoznámá Petřkovická neboli Landecká venuše. Jedná se o 46 mm vysoké torzo ženy, vyřezané z krevele. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě. Její historická hodnota není o nic menší než hodnota možná známější Věstonické venuše.

    Před více než 200 lety se na Landeku začalo dobývat uhlí. Lze říct, že tímto byla zahájena těžba černého uhlí na Ostravsku.

    Na Landek bezprostředně navazuje v současnosti především LANDEK PARK – areál o rozloze 35 hektarů s největším hornickým muzeem v České republice, jehož součástí je sportovně relaxační areál vč. campu a stravovacích zařízení. Areál již řadu let plní funkci příměstské rekreační zóny.

    Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhaluji tajemství autentického hornického pracoviště. Poznání, odpočinek i zábavu nabízí areál hornického muzea na Landek Parku. Návštěvníci tady zažijí opravdovou šichtu stejně jako kdysi havíři. Za věrohodného randálu sfárají do podzemí dolu, navštíví řetízkové šatny, projedou se původním důlním vlakem z 60. let minulého století a prohlédnou si expozici báňských záchranářů. Nakonec mohou v nedaleké restauraci ochutnat hornické gastronomické speciality. Landek Park je atraktivní příměstská rekreační zóna, kam si cestu najdou rodiny s dětmi, školáci, sportovní nadšenci i organizátoři kulturních akcí.

  7. Acheopark

    ARCHEOPARK CHOTĚBUZ

    Archeologická lokalita Chotěbuz se řadí mezi jednu z nejvýznamnějších pravěkých a středověkých památek Těšínského Slezska a nachází se v obci Chotěbuz-Podobora. Rozsáhlý archeopark se rozprostírá na místě starodávného slovanského hradiště. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.

    Mezi nejzajímavější archeologické nálezy můžeme řadit např. výbavu jízdních bojovníků (udidlo, ostruhy), či zbraně svědčící o násilném zániku hradiska, např. sekery, hroty šípů, nože. Z množství nálezů se také dochovalo mnoho běžných předmětů jako např. kosa, nůžky, vědérko apod. Jistě Vás již na první pohled zaujme i známé železné pouto, které se používalo při obchodu s otroky. Rekonstruované raně středověké hradiště seznamuje návštěvníky s všedním životem v době dávno minulé.

    V archeoparku stále ještě probíhá archeologický výzkum, tudíž se tu nelze pohybovat samostatně bez průvodce.
    V současné době je dokončená rekonstrukce čelní komorové hradby, palisáda obklopující celou akropoli, halová stavba, tři obytné objekty a také zajímavá vstupní brána s věží a mostem. Výstavba dalších objektů a částí Archeoparku by měla být dokončena již v roce 2012.

  8. Rybí dům

    RYBÍ DŮM

    Milovníci rybích pochoutek a akvaristé můžou navštívit Rybí dům ležící v malé obci Chotěbuz. V malebném prostředí daleko od rušných cest si s celou rodinou můžete užít krásný den. V okolí Rybího domu uvidíte spoustu originálních dřevěných soch od zručných řezbářů z ČR, SR a Polska. Pro ty, kteří chtějí zakusit dobrodružství při lovu ryb, je zde postaven rybníček s dostatečným množstvím dravých pstruhů pro celou Vaši rodinu. Potřebné vybavení Vám samozřejmě zapůjčí a můžete s chutí začít. Ti z Vás, kteří by rádi zapomněli na veškeré denní starosti je tady oáza klidu – obří akvária.
    Koho by taky nezajímalo podívat se na aligátoří rybu, tedy kostlína skvrnitého, který dorůstá délky až tří metrů! S ním se v akváriích prohání také osmnáctikilový sumec, rejnok nebo vyza velká – největší sladkovodní ryba, a mnoho dalších unikátů. V akváriích o celkovém objemu 300 000 litrů je stálá teplota 22 °C. Ryby mají tedy ideální podmínky pro svůj růst.
    Na přilehlé louce si můžete zahrát kuželky. Pro děti jsou připraveny houpačky, skluzavky, trampolíny.
    Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život. (čínské přísloví

  9. Zoo Ostrava

    ZOO OSTRAVA

    Zoologická zahrada Ostrava je zoologická zahrada, která se nachází v ostravské Stromovce na území městského obvodu Slezská Ostrava. Je zakládajícím členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, členem Unie botanických zahrad České republiky, Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií a Světové asociace zoologických zahrad a akvárií. Svou rozlohou 100 hektarů je druhou největší zoologickou zahradou v Česku.

  10. Pustevny Radegast

    PUSTEVNY S RADEGASTEM

    Pustevny (1018 m n. m.) je sedlo v Moravskoslezských Beskydech nedaleko Radhoště, které patří k obci Prostřední Bečva. Bylo pojmenováno po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874. Pro Pustevny jsou typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu koncem 19. století na návrh Dušana Jurkoviče. Nachází se zde lyžařské středisko a vede sem sedačková lanovka.
    Socha pohanského boha Slovanů Radegasta – boha slunce, hojnosti a úrody – je realizována v umělém kameni ve velikosti 320 cm. Váží 1,4 tuny. Autorem sochy je frenštátský rodák, profesor Akademie krásného umění v Chicagu, akademický sochař Albín Polášek (14. února 1879 – 20. května 1965).

  11. hrad

    SLEZSKOOSTRAVSKÝ HRAD

    Byl postaven ve druhé polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Lučiny a Ostravice. Jeho účelem byla ochrana zemské stezky z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakova. Již ve 13. století byl obehnán 4 metry vysokou a 2,5 m širokou zdí. Roku 1327 přestal být hraniční pevností, když slezská vévodství včetně těšínského připadla jako léno českým zemím. V roce 1508 byl hrad koupen Janem Sedlnickým z Choltic, který v letech 1534–1548 hrad přestavěl na zámek. Z té doby pochází brána s věží, které se jako jediné uchovaly až do současné doby. Roku 1621 vydrancovala město i zámek neapolská vojska, kterým velel Karel Spinelli. Další rabování nastalo v letech 1626 Dány a 1628 Valdštejnovými vojsky. V roce 1637 zde přenocovala arcivévodkyně Cecílie Renata, sestra císaře Ferdinanda III., která tudy jela na svatbu s polským králem Vladislavem. V letech 1642–1649 obsadili Ostravu i zámek Švédové. Roku 1714 přešel zámek do vlastnictví rodu Wilczků, kteří jej drželi až do roku 1945, kdy byl vyvlastněn.
    Hrad nyní slouží k pořádání kulturních akcí, každoročně se tam koná například festival Colours of Ostrava, Letní shakespearovské slavnosti nebo Slezskoostravský Rock-Fest.

  12. Stodolní ulice

    STODOLNÍ ULICE

    Stodolní ulice v centru Ostravy je unikátní fenomén ostravského společenského života. V ulici samotné a v jejím těsném okolí se nacházejí desítky barů, restaurací a klubů, které jsou zejména o víkendu hojně navštěvovány mladou a střední generací. V roce 2006 byla ulice rekonstruována.

    Dne 20. listopadu 2007 byla poblíž konce ulice otevřena nová vlaková zastávka Ostrava centrum (od 15. června 2008 změněn název na Ostrava-Stodolní) ležící na trati Ostrava – Valašské Meziříčí, která má usnadnit dopravu do centra Ostravy.

  13. Letní kino Havířov

    LETNÍ KINO HAVÍŘOV

    Využití pro pořádání kulturních akcí, hudebních festivalů, koncertů populární hudby na otevřeném prostranství, kapacita 2 000 diváků.

     

  14. Koupaliště Havířov

    LETNÍ KOUPALIŠTĚ

    Městské koupaliště v Havířově slouží veřejnosti už řadu let. V roce 2004 a 2006 bylo zrekonstruováno. Po rozsáhlé rekonstrukci nabízí návštěvníkům bazény, tobogán, chrliče a generátor vln, volejbalové hřiště, hřiště na nohejbal a stoly na stolní tenis. Po celou provozní dobu bazénů je možné si zapůjčit i sportovní náčiní k sportovnímu vyžití.

  15. DinoPark Ostrava

    DINOPARK

    DinoPark Ostrava se nachází na území Doubravy směrem na Orlovou, tedy 20 km z Havířova. Na ploše 35 ha se nachází více než 30 scén se 70 modely druhohorních zvířat v životních velikostech v prostředí, ve kterém pravděpodobně obývala naši planetu před více než 65 miliony let. Vedle paleontologicky věrných modelů dinosaurů (statických i robotických a ozvučených) se návštěvníci mohou seznámit s informacemi o jednotlivých druzích, o vývoji života na Zemi, pohybu kontinentů apod., vše zábavnou a atraktivní formou. Modely jsou vyráběny speciální patentovanou technologií na základě aktuálních vědeckých poznatků a nalezených fosilií. Návštěva DinoParku proto může být i vhodným doplňkem k výuce historie. 

    Součástí DinoParku Ostrava je i Dětské paleontologické hřiště, naučná stezka, denní hvězdárna, minizoo, unikátní dráha pro malé děti DinoRace, DinoBludiště a další atrakce. V pavilonu Cesta do minulosti Země se nachází artefakty datované již od starohor. K vidění je zde např. třetihorní škorpion, otisk křídel pravěkých vážek, fosilie přesliček nalezených na našem území, imitace autentického paleontologického výkopu atd. Pavilon vznikl ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a vedoucím jeho paleontologického oddělení, RNDr. Josefem Pšeničkou, PhD. V DinoParku je umístěná také živá „druhohorní“ rostlina Wollemia nobilis. Tento druh pravěké borovice se vyskytoval na Zemi již před 175 mil. lety a byl znovu objeven teprve v roce 1994. Jde o botanický unikát. 

    V DinoAquariu, 3D kině, je v celodenní smyčce promítán speciálně natočený panoramatický film. Do míst, kam se nedá jít pěšky, dopravuje návštěvníky speciální silniční vlak DinoExpres.

  16. Terlice

    TĚRLICKÁ PŘEHRADA

    Těrlická přehrada je údolní nádrž vybudovaná v letech 1955 až 1964 za účelem zásobování dolů a Třineckých železáren provozní vodou. K jejím dalším účelům patří ochrana před povodněmi, nalepšování průtoků ve Stonávce a v současné době především rekreace.
     

  17. Zermanice

    ŽERMANICKÁ PŘEHRADA

    Údolní nádrž na Lučině u Žermanic pro zásobení ostravského průmyslu provozní vodou byla vybudována v letech 1951 až 1957. Nádrž a její okolí je vyhledávaným rekreačním místem. Dalším účelem vodního díla Žermanice je zásobení průmyslových podniků v okolí provozní vodou, Dále pak nalepšování průtoků v toku pod přehradou a výroba elektrické energie.